Řízení strojů (pila, jeřáb) pomocí mikrokontroléru

Schemu som nevidel, ale domnievam sa ze.
hodnota R3 a C je vybrana podla casovej konstatny v akej ma blikac blikat. Ak zvysis hodnotu C, perioda blikania bude vacsia. Ak ju znizis, blikac bude blikat rychlejsie. Neviem ako je zapojeny R1 a R2, ale predpokladam, ze v okoli treanzistora. Ich hodnota musi byt taka, aby tranzistor pracoval v takej svojej pracovnej oblasti, aby bol schopny blikania. Pracovna oblast sa nastavuje vzhladom na parametre tranzistora, hlavne jedo zosilnovaci cinitel - ale su i ine parametre tranzistora s pociatocnym pismenom h, napr. h21e = beta = zosilnovaci cinitel v zapojeni so spolocnym emitorom… Vyber tranzistora je v urcitom rozmedzi vylucne na autorovi kontrukcie. BC327 je tranzistor PNP. Kludne mohol pouzit i tranzistor NPN napr. BC337-schema by pri rovnakej funkcnosti vyzerala trochu inak. POZOR tranzistory PNP a NPN nie su zamenitelne.
Vypocet hodnot odporov v okoli tranzistora v zapojeni SE, SC a SB sme pred 25 rokmi preberali na elektrotecnickej priemyslovke vo 4. rocniku. Neviem, v akom rocniku sa to prebera teraz - aby si si mohol zohnat prislusnu ucebnicu SPSE. Nejedna sa o vypocty nejak zlozite, ale v zasade
Ti to v tejto faze moze byt jedno. Hlavne si to zmontuj a uvidis, ako to funguje. Mozes sa potom hrat s hodnotami jednotlivych suzciastok, aby si videl co to robi s funkcnostou (az do uplneho znicenia zariadenia - najskor sa ti podari znicit ten tranzistor). Samozrejme, ze sa vacsinou hodnoty suciastok neurcuju laborovanim, ale vypoctom. Ak ta bavi teoria a nevadi ti, ze budes dlho studovat a nebudes mat nejaky ten mesiac ziadny hmatatelny vysledok, len kopec zaujimavej teorie, zozen si nejaku inu knihu, kde je popisane, ako vypocitat jednotlive suciastky. Fakt to nie je na dopisovanie si v takejto diskuzii.
Ak si typ, co potrebuje co najskor vidiet “co to robi”, jednoducho si zariadenie zletuj podla doporuceneho zapojenia, tes sa z vykonanej prace a potom zistuj, co urobi so zariadenim nejaka ta zmena v hodnotach suciastok. Pri zmene hodnot postupuj tak, ze hodnotu suciastky v jednom kroku nemen viac ako o jej dvojnasobov/polovicu. Urcite nedavaj miesto 36k odporu 0ohm, a tak podobne.
Ak ta experimentovanie povedie k hlbsiemu zaujmu ako ten obvod pracuje, potom si zozen knihu, ktora sa obvodmi zaobera teoretickejsie.
Dobre kurzy pre zaciatocnikov boli/su v casopise AR prakticka elektronika. Treba si najst starsie cisla-su dostupne i na CD - ich cena je primerana.
Ak Ta teoria zatial bavit nebude, nic sa nedeje, tes sa z funkcnych zariadeni podla navodov a vypoctov niekoho ineho.
Ak chces MAT blikac, zletuj si ho.
Ak chces VEDIET ako pracuje blikac, zacni najprv DOKLADNYM STUDIOM, POZNANIM a aplikaciov v praxi

  1. Ohmovho zakona
  2. Kirchhofovych zakonov
  3. Nortonovou pouckou
  4. Theveninovym pouckou

dufam,ze som tie mena napisal spravne. Pre zaciatok mozes Maxwelove zakony vynechat, aj ked vyssie spominane z Maxwelovych zakonov vychadzaju (napriklad analogia div(B)=0 -> sucet prudov vtekajucich do uzla sa rovna 0), ale tie by ti - ak neriesis problemy pola - boli z praktickeho hladiska momentalne na milu kedves.

Pre dokladne pochopenie vyssie uvedeneho by si si ale asi najprv robil zapojenia s odporovymi sietami, maximalne so ziarovkami a to by ta asi moc nebavilo (mna urcite nie).

Preto je najlepsie zacat s overenymi zapojeniami niekoho ineho, kto tu teoriu aspon z casti absorboval a spravit nieco funkce, aj ked na zaciatok uplne nerozumies ako to pracuje.
Podla urovne Tvojich vedomosti usudzujem, ze by mozno nebolo od veci najst si vo svojom okoli nejaky radioamatersky kruzok so zdatnym veducim. Ten by ti nie len poradil, ale na zaklade svojich vedomosti by ti vedel doporucit vhodne zapojenia. Tiez by posudil, ci vies vobec letovat. Zaciatocnikom plno konstrukcii nefunguje HLAVNE z dovodu studenych spojov a skrytych skratov na doske. To potom mnohych odradi. Dobry veduci bude vediet taketo zaciatocnicke nedostatky odhalit a rychlo odstranit - predides tak moznemu sklamaniu. Zazil som niekolko ludi, co si myslelo, ze letovat vie, ale opak bol pravdou - i ked suciastky cinom a kalafunou “mechanicky” drzali. Niekto by ti mal ukazat - ak to nevies (a to netusim ci ano) - ako ma vyzerat spravne zacinovany spoj, ake mechanicke a opticke vlastnosti ma vykazovat. Musis vediet, ako sa pouziva ohmeter, voltmeter a amper meter (zvycajne su vsetky zariadenia integrovane do jedneho - multimeter), ci vobec nieco take mas. atd.

Prajem vela trpezlivosti a nadsenia.

Martin