Přetaktování

8% vyjde velmi jednoducho :smiley:

Pouzijem najblizsi nizsi Xtal od maximalnej frekvencie procesora, pri ktorom viem presne generovat Bd pre UART. Ak by mi aj maximalna hodnota frekvencia procesora sedela, aj tak pouzijem najblizsi nizsi Xtal.
Kedze moj procesor ma fmax = 16MHz, pre mna najblizsi nizsi je 14.7456MHz, co je tych zhruba 8%.
Ak pises, ze vyrobca MUSI pocitat s vymackanim vykona procesora na maximum, to je sice pekne, ale asi si nezazil vyjazdy do niekolko 100km vzdialeneho miesta, kde tvoje zariadenie z neznamych dovodov cas od casu nevysvetlitelne blbne a ty potom nahanas “duchov” po zariadeni, ktore ti na stole v kancelarii bez problemov funguje. Netvrdim, ze to je kvoli pracovnej frekvencii, ale zivotna skusenost ma naucila v maximalne moznej miere dodrzovat doporucenia pre EMC a nehnat suciastky na hranu ich parametrov, obzvlast, ak moze byt rozsah teplot v rozvadzaci od -30 do +60st. Tak isto pouzijem odpory pre vykonovu zataz aspon 2x vyssiu, akou bude v prevadzke zatazeny, vyberam C s max. napatim aspon o 50% vyssim ako je v zariadeni, pouzijem transil pri procesore, atd. Vsetko casom starne a teplom sa pomaly rozpada, znizuje sa spolahlivost zariadenia a pouzit zariadenie s mierne predimenzovanymi parametrami sa mi vzdy osvedcilo, lebo jeden taky vyjazd stoji casto omnoho viac ako cele zariadenie. Pre toto vsetko nezeniem parametre zariadenia do krajnosti.

To je ako s Windowsami. Tam kde je stala obsluha a zariadenie sa zasekne, dnes uz (bohuzial) skoro kazdy vie, ze to ma cele vypnut a zapnut. Ak ma ale nieco pracovat v bezobsluznej prevadzke, tam si takyto luxus nemozem dovolit, tam musi bezat naozaj nieco spolahlivejsie, napriklad Linux, alebo aj SW pod starym DOSom

Martin