Spínání 12V TTL logikou

Vds = 60V => do 60V mezi D a S zůstane tranzistor rozepnutý. Při překročení tohoto napětí může dojít k jeho samovolnému otevření.
Vgs = ±20V => Napětí mezi G a S nesmí překročit ±20V, jinak dojde k průrazu a zničení tranzistoru, jako když překročíš napětí u kondenzátoru a on se prorazí.

Tranzistor je to NMOS, takže při napětí Vgs < Vth je tranzistor uzavřený. Jakmile dosahne Vgs úrovně Vth, tranzistor se otevře. Bohužel jsem v datasheetu nenašel hodnotu Vth.

Vgs (a vůbec všechna napětí) u PMOS tranzistorů je vztažené k VCC, takže bývá uvedené jako mínus něco.

Pro Tebe je důležitý parametr Rds(on) a ten má tehnle tranzistor celkem nic moc (až 5 Ohmů). Ten tranzistor IRFD110, jak jsi se o něm zmiňoval, že jsi vybral, má mnohem lepší parametry.

Jak psal Mikop o IR4426SPBF, tak to není dual MOSFET, ale driver a navíc s minimálním napájecím napětím 6V, tak pro Tebe v podstatě na nic.

P/N mosfety jsou tady. Pro Tvoje použití by byl celkem optimální BSL215CH6327XTSA1. Má celkem slušné parametry :
Vds max. 20V - z baterky máš max. 6V
Vgs max. 12V - dtto
Rds(on) = 0.15 Ohmu pro P a 0.14 Ohmu pro N při Vgs = ±4,5V
Rds(on) = 0.28 Ohmu pro P a 0.25 Ohmu pro N při Vgs = ±2,5V
Proud max. 1,5A pro P i N tranzistor.

V H-můstku má tedy celkem Rds maximálně 0,53 Ohmu při velmi slabé baterce.
Budiče mají mnohem víc :
MCP1404, jak jsem psal já má 3 a 3,5 Ohmu (tedy celkem 6,5 Ohmu při napájení 18V)
TC4427COA, jak jsi psal Ty dokonce až 10 Ohmů (taky při napájení 18V)

Jinak budiče by samozřejmě fungovaly také. U MCP1404 dokonce v datasheetu píšou jako jedno z možných použití napájení motorů.

Dej si s tím tu práci a postav to buď z diskrétních tranzistorů nebo z těhle P/N mosfetů. Myslím si, že neprohloupíš.
A pokud se bojíš těch malých pouzder, tak použij třeba
AO4629 v pouzdru SO8. Má dokonce ještě lepší parametry :
Vds max. 30V - z baterky máš max. 6V
Vgs max. 20V - dtto
Rds(on) = 0.074 Ohmu pro P a 0.042 Ohmu pro N při Vgs = ±4,5V
Proud max. 4,5A pro P a 5A pro N tranzistor.

Diky, moc pomohlo. Male smeti se nebojim pouzivat. Diskretni soucastky taky ne. Akorat to postovne a zpusob dopravy z TME :frowning:.

TME má v nabídce kromě klasické GP Czech za 95,- Kč bez DPH, kdy můžeš mít zboží doma už druhý den, také nabídku GP Czech Economy za 40,- Kč bez DPH s doručením do 4 pracovních dnů. Takže pokud na zboží moc nespěcháš, tak máš dopravné za méně, než polovinu. Pokud vím, tak ceny dopravy u GME jsou na tom velice podobně, pokud nemáš to štěstí a nebydlíš v jednom z pěti měst, kde mají pobočky … A navíc, když občas porovnám ceny GME a TME, tak u TME mě to vyjde levněji i s tím poštovným.

Aktuálně například :
ATmega644 DIL - GME 235,-/TME 161,76
ATmega644 TQFP - GME 247,-/TME 160,17
ATmega328 DIL - GME 79,-/TME 60,63
ATmega328 TQFP - GME není/68,84 - v provedení PB dokonce jenom 49,51

THT součástky už prakticky nekupuju, takže když koupím 2 MCU ATmega644 v TQFP, tak mě to i s poštovným (za 95,- bez DPH) v TME vyjde na 435,29 Kč vč. DPH, kdežto v GME na 494,- s tím, že si pro to musím navíc ještě dojít, což vzhledem k faktu, že do nejbližší prodejny GME to mám přes 140 km, není moc reálné.

ATmega328P a ATmega328PB sú dosť iné, nie celkom pinovo kompatibilné MCU.

Nebude isto prekvapením, že ten lacnejší ATmega328PB je aj lepší. Má viac IO (menej napájacích a viac IO pinov)
To platí aj pre ATmega168P a ATmega168PB.

Odporúčam pozrieť si aj už dostupné ATtiny1614 (SO14), 1616 a 1617
ATtiny81x sú už k dispozícii dlhšiu dobu, no majú len 512B.
Čo je na nich okrem iného značne zaujímavé, majú cca 10x rýchlejší AD prevodník a ďalšie fičúry.

Diky za upozorneni.
Hraji si s jednoduchym policejnim autickem, kteremu se rozbila vysilacka. Protoze je to Cina, tak jsem ji nechtel opravovat, protoze buhvi, na jake frekvenci to vysila a chtel jsem zkusit zase neco ubastlit.
Zaklad je AtMega644 AU, ULN2003 na ovladani blinkru, svetel, majaku a 2 H mustky momentalne zalozene na IRLML2402PBF a IRFL9024. Ovladat se bude mobilem pres bluetooth, auticko bude obsahovat modul BTM-112. Krome toho mustku je to vyzkousene na nepajivem poli s DIL verzemi soucastek.
Zatim mi to vychazi na desku 10x5cm, nakresleno v Kicadu. Momentalne je cekacka na zakoupeni noveho toneru. Potom oprasim osvitku, namicham louh, protrepu chlorid a jdu na to.

ATmega644P AU (ATmega644 má iba jeden UART a nejaké trochu iné fičúry) je dobrá voľba.
Držím palce, daj vedieť ako sa to vyvíja :slight_smile:

Možná se pletu, ale ATmega644 má taky 2 UARTy, ne ? Je pravda, že datasheety tu mám jen od provedení …A nebo …PA.

Je mi ľúto, pletieš sa :slight_smile:

Atmega644 má jeden UART
ATmega644P má dva UARTY.

Dobrá anomália, na ktorej sa už popálilo nemálo ľudí. Veď 644 ako 644. Či? :slight_smile:

Ale je to tak trochu na šlak trafenie

Vyrábajú ATmega324P

a ATmega324PB s troma UARTami.
No načo sú mi tri UARTY, ak nemám dosť RAMky na bafrovanie.
A ATmega1284PB nevyrobia a nevyrobia :slight_smile:
Viem, že ATmega1280 a 2560 majú až štyri UARTy, ale zas to stojí na tom, že len 8kB RAM. Okrem toho sú relatívne pomalé.

Inak až tých 16kB RAM v 1284P umožňuje nad mnohými problémami uvažovať z iného uhlu pohľadu a dostatočne veľkoryso.

Tak sice potrebuji jenom 1 UART na komunaci s bluetooth modulem, ale je dobre to vedet.
Jinak jsem na TME nasel docela hezky H-mustek ZXMHC6A07T8, tak tech 8 tranzistoru nahradim 2 mustky. Prece jenom to zabere mene mista.