projekt - elektronicky kompas s vystupom na displej

Ahojte, v tychto dnoch sa musim rozhodnut, co chcem robit na bakalarku. Takze ide o to, zostrojit elektronicky snimac azimutu s vystupom na displey alebo s vystupom do PC.
Preferujem s vystupom na display.
Rad by som, aby ste mi poradili, aky mickrokontroler pouzit, najradsej ATMEGA8.
Podla Vas je mozne zostrojit takyto kompas, ktory by ukazoval hodnotu natocenia v stupnoch na displey?
Asi to mozne bude, otazne je, ci clovek s mojimi skusenostami to zvladne.

Este nikdy som mikrokontroler neprogramoval, v jazyku c som programoval (mam zaklady). Mam zakladne zrucnosti.

Poradte mi

Nejde ani tak o to, jaký mikrokontrolér použiješ, ale spíše o to, jaké čidlo použiješ. Mikrokontroléry v sobě nemají elektromagnetický kompas. Budeš si muset najít (najít bude lehké, horší jej bude sehnat) nějaký elektromagnetický kompas v podobě elektronického obvodu, který propojíš s mikrokontrolérem např. přes USART nebo I2C.

Jestliže se ti povede elektronický kompas zakoupit, budeš si muset nastudovat datasheet a zjistit jak s kompasem rozeběhnout komunikaci a v jaké formě odesílá data. K tomu abys nastudoval datasheet (manuál) musíš mít základy angličtiny

Jestli jsi nikdy mikrokontroléry neprogramoval, tak budeš mít hodně těžké. Předpokládám, že na bakalářku máš čas maximálně tři měsíce, mám pravdu? Aby ses za tři měsíce “dostal” do programování mikrokontrolérů, tak máš opravdu co dělat (resp. nebudeš dělat nic jiného).

mohlo by byt nieco taketo?

robot-electronics.co.uk/htm/cmps3doc.shtml

napr. ??

technicka anglictina u mna nie je problem :slight_smile:

budem musiet zacat s jednoduchymi diodami a postupne nabalovat dalsie veci

:arrow_right: administrator: příspěvek byl upraven

Možná ano,

zjisti si, co je Philips KMZ51 a jestli jej lze v Česku objednat.

Mají ho tady a tady.

vektor zemskeho magnetickeho pola ma tri zlozky, ale vertikalna v urcovani azimutu nema zmysel, ak budeme merat vo vodorovnej polohe, potrebujeme 2 x KMZ51 = KMZ52
uvaha:
prebehol som si datasheet, a pokial som spravne porozumel, vystupy tvoria nejake napatia, ktore sa menia natocenim.
Na tieto napatia asi budem potrebovat ad prevodnik, a pokial viem, atmega8 ma 10 bitovy, je to pravda? alebo “TUDY CESTA NEVEDE?”

S AVR ti neporadím, na to jsou tady jiní. Ohledně čidel, tak co se týče přesnosti a jednoduchosti k propojení s mikrokonttoléry, tak jsou nejlepší tzv. Smart Sensors - digitální čidla, která s mikrokontrolérem komunikují po sériové lince (sami o sobě jsou to vlastně mikrokontroléry s čidlem) nebo alespoň čidla, které trvale vysílají digitální signál (mají v sobě např. převodník hodnota / střída).

Jestli na výstupu Philips KMZ51 / KMZ52 se jen mění napětí a AD převodník v ATmega ti nestačí, není nic jednoduššího než si v katalogu nalézt samostatný AD převodník, který zapojíš mezi KMZ51 / KMZ52.

Neviem, aka je sila elektromagnetickeho pola zeme, senzor ma cistlivost 16mV/V. Ked je v mostiku, najlepsie by bolo vyuzit ako Uref v AD Ucc. S internym AD v ATmega sa dostavas na nejakych 39mV/LSB, co bude asi velmi malo. Doporucujem Ti ADS1112. Skvely cip.
Ale co ma zaujalo je znacna teplotna zavislost a to 0.3%/K. To znamena, ze ak sa teplota prostredia zmeni o 25st.C (vonku 0st.C az vonku 25st.C) a to nie ej ziadny extrem. Tak sa Ti moze zmenit namerana hodnota az o 7.5%. Treba s tym pocitat a potom s nedivit. Najlepsie je teplotana kalibracia.Mozno ak su dva, tak sa zmena ich hodnoty bude navzajom kompanzovat, ale mozno prave naopak. Tam prichadza na rad studium a bohate experimentovanie. Inak drzim palce. Skus si skor najst nieco, co uz ma priamo vysledok v digitalnej forme a vyrobca zarucuje aku taku presnost. potom este mozes spravit kompas z klasickeho, strelka Ti bude zaclanat prave jednu fotodiodu. Ak ich tam das 36, moze merat sever na 5% (vhodny tvar strelky , ktory moze zakryvat jednu alebo dve LED a z toho sa da ten stred spocitat). A nie je to teplotne zavisle
Ale to bol len taky zart. :slight_smile:

To není optimální volba. Použil bych raději AVR s diferencialním vstupem ADC, např. ATmega16 nebo jeho modernější ATmega164. Pro tak malou aplikaci se výborně hodí ATtiny261. Lze u něj programově nastavit zesílení 1x, 8x, 20x, a 32x.
S KMZ51 nemám zkušenosti, ale dle datasheetu by 261 mohla stačit bez použití přídavných zesilovačů a převod na 7bitů postačí na rozlišení azimutu na jednotky stupně.

Zatial Vam vsetkym dakujem, momentalne sa venujem skuskam ale o tyzden sa na to vrhnem, postavim si programator, a asi skusim pre zaciatok tu atmega16 - rozblikat zopar diod.

Nazdar, hladam nieco podobne a tak som narazil hned na zaciatku na tuto diskusiu. Pozri si aj CMPS03. Je to hotova dosticka s dvomi KMZ51. Vystup je sirkovo modulovany signal alebo cez I2C (pre teba idealny). No to ale mas uz zjednodusene len na obsluhu displeja :slight_smile:

no jasne da sa, pozrite sa tu:

robot-electronics.co.uk/htm/Atmega32.htm

objednat sa da tu:

shop.snailinstruments.com/index.php?main_page=product_info&cPath=65_73&products_id=198

Tony42, ako pokracujes? Kupil si tu CMPS03, alebo ides na od zakladu s KMZ51-2. Pozeral so este aj obvody od Honeywell-u. Za cca 40usd smd 4x4x0.7mm s I2C vystupom!

Mam doma nieco taketo.geosensory.com/pdf/rdcm-802.pdf

Kamarat to kupil v japonsku v osake za par supov tam sa stym hraju deti a davaju si to do robotov.

ahojte

ano, kupil som si ten cmps03, budem to pripajat cez i2c
pouzijem atmega32
len teraz si lamem hlavu s tym displejom, ze ci pouzit 4x7-segment s nejakym max7219 alebo pouzijem alfanumericky display …

Lepsi mas pouzit LCD ne? Muzes zobrazovat i jine informace (jako je treba azimut, popripade primo stupne) krome klasickeho zobrazeni sever jih zapad vychod

:arrow_right: administrator: příspěvek byl upraven

tak to bude asi najlepsie,
btw, co myslite, mozem pouzit i2c lcd?
aby si nemysleli, ze si to prilis zjednodusujem :smiley:

no na I2C bych spis pripojil senzory a LCD bych dal na nejaky PORT

:arrow_right: administrator: příspěvek byl upraven

A co je na tom zjednodusujucejsie?

popravde to bude pekne nastavovani :smiley:

:arrow_right: administrator: příspěvek byl upraven