Problém s I2C u 16F877A

Co si s tím dělal? Už si zjistil proč to shořelo?

Se zkratly nějaký piny toho kontroléru nebo co?

Mě to příde jako když se mi v kontaktnim poli uvnitř šlusly dráty od napájení - zarazil jsem je tam moc. Měl sem to připojený na zdroj ATX z kompu, byly trochu delší přívody, takže trocha odporu, zdroj do zkratu nevypnul, a chvíli tam jelo tak cca 20A :open_mouth: než sem to vypnul, protože se začlo šíleně hulit z přívodních drátů :smiley: njn… .3mm (nebo kolik jsou tlustý ty dráty co pasujou do kontaktního pole) :wink: Naštěstí se jen uvařila izolace na drátech :slight_smile: Kontaktní pole přežilo…

Ještě nevim, co se stalo, ale odnesl to procesor, jak jsem ho vytahoval z pole, tak se mi rozlomil, jak byl propečenej. LCD to odneslo taky. Stabilizátor je OK, takže to bylo pod 5V. ICD2 to NEPŘEŽILO. Bliká na mě červená LED error, kterou vidím svítít poprvé.

Jo ještě pro vysvětlenou: co je ICD2? Zas tak dlouho kontroléry nedělám, abych tohle třeba znal :slight_smile: ikdyž kdoví co se pod tím názvem skrývá…

Stačí se kouknout na toto téma a bude ti vše jasné.

tim sem myslel jen, ze k pwm vystupu se pripojuje tranzistor, ne stabilizator :slight_smile:
Jinak ty nemas na zdroji zadnou proudovou ochranu? :smiley:

EDIT: s ICD2 byl admin rychlejsi…

Ochranu mám, ale je to divné, měl jsem nastaveno 0,5 A ± 50mA a neaktivovala se, ale jestli na tohle stačilo 450mA, tak to klobouk dolů. A ochrana u zdroje mi fachčí na 100%.

No teď jsem pokročil ve vyhledávaní škod dále, tak v ICD mi shořela buď 74LS07 nebo 16F877A, nechápu proč, zítra koupím 07 a ufidím co dál. Ale co vím určitě, tak zdroj s PIC už stavět nebudu. :open_mouth: .
Procesor napájím z konstrukce, ale přes diodu 1N4148. která toho moc nevydrží a v takových případech by se měla spálit. :open_mouth:
Nepájíve pole je z 30% nepoužitelné.

Ale stále jsem nezjistil co se vlastně stalo.

Vrátím se ke konstrukci, kterou jsem odložil a postavím si radio do práce s dekoderem RDS a dodělám hodiny.

20.5.2008 11:58 - Tak v ICD to odnesly HCTčka a LS07. Nepřežil ani jeden, ale nechápu pořád proč k této situaci došlo. 16F877A v ICD2 vyzkouším po výměne HCT a LS. BD140 to přežili. Mám strach vůbec něco ještě vyrábět. :smiley: :blush: A štve to modrý LCD, další už prej nebude.

21.5.2008 18:10 - Tak jsem asi zjistil, co se stalo. Když změřím napětí mezi GND PC, jako USB a napětí zdroje, je tam záhadných 36V. Nevím kde se berou, ale jsou tam. A na nepajívém poli se mi asi 3x stalo, že mi u ICSP ICD2 vypadla zem. Z toho usuzuji, že vším projelo 36V. Ale nějak se mi to nezdá. Na nic jiného jsem zatím nepřišel :open_mouth:

Tak jsem se do toho zase pustil. ICD2 jsem po pracném shánění 74HC126 zprovoznil.

Ale zpět k problému. Zase mě chytl ten laboratorní zdroj a jak jsem se bez programátoru nudil, tak jsem pátral a chtěl bych znát názor na tohle. Akorát místo Atmelu bych tam dal buď 16F877A nebo 18F4550. Ty ještě v ASM zvládam, nad dsPIC v assembleru asi nevyhraju. Nebo jestli někdo ví o něčem jiném??

Zatím řeším ještě pořád to řízeni FANu. Myslel jsem si, že když FAN budu řídit přes MOSFET, tak že to pískat nebude a píská to taky.
Od Microchipu jsem dostal nove MCP9801(mimo jiné :open_mouth: ), tentokrát zkouším 1 řadu, dají se adresovat přímo na IO pomoí A0,1,2 a divné je, že už druhej den měří a bez odporu, a tři na jedné I2C sběrnici. U každé je omezovací odpor 2x 1k. Zatím žijou.

Jedině me se… to modré LCD, nemůžu ho sehnat. :blush: :blush:

Ty GND me napadly, ale PC by melo bejt komplet na zemnicim koliku v zasuvce… Spis bych hledal v tom zdroji… Tam zalezi treba na konstrukci proudove pojistky. Pokud je napr. postavena tak, ze hlida proud pres GND, ta vypadne a mas tam z toho zdroje pripojeny treba dalsi napajeni, uz to tam muze delat vselijaky neplechy a proudova pojistka o tom nema ani paru… Dal treba jesli je cast za sekundarem taky na GND a v jakym bode…

Přeházel jsem zásuvky, PC a zdroj jsem vytahl ze zlodějek a záhadných 36V zmizelo. Už to mám na stole cca 2 den a zatím v poho.
Ať mi někdo vysvětlí, proč ten FAN píská. Zkouším to P MOSFETEM a to je hrozný.

Akorát teď řeším otázku, jestli je PIC schopen uhlídat proudovou pojistku, myslím rychlostně. Možná bych se přiklonil to nechat na OP zesilovači.

Tady jsem něco našel, snad to pomůže.
FanSpeed.pdf (41.9 KB)

Tak jsem to měl taky a výsledek stejnej a stejně potřebuji, aby byla GND připojená pořád a řídilo se to +12V, k vůli měření otáček. Budu laborovat. Doufám že mi tam něco zůstane. Viz dymovnice o pár řádků víš. :smiley: :smiley:

4.6.2008 - Tak jsem to vyřešil. Už to nepíská. Třeba se to bude někomu hodit.

Nastavení rychlosti PWM na to nemá vliv. Zkoušel jsem 1.22, 4.88, 19.53, 78.12, 156.3 a 2018.3 kHz a nepískalo to. Hodnota CCPR1L 0 - 200 v je skoro jako 0 - 100%. Při hodnotě R4 2k2 je hodnota CCPR1L 0 - 100 jako 0 - 100%, ale FET dost hřeje.
PWM.JPG

Hřeje, protože takhle se to nedělá.

Nahraď aspoň ten R4 drátem, nebo pokud nutně nějaký odpor, tak maximálně pár desítek ohm.
A ten vybíjecí dej menší, místo 4k7 tak 470R.