Návod na plošné spoje pomocí plotru Aritma 0512

Podle mě je to zbytečné. Když mám v EAGLE otvor průměr 0,8 mm, tak jej vrtám vrtákem 0,8. Když má 0,9 mm, tak jej vyvrtám vrtákem 0,9, apod. Nestává se mi, že by vrták ujel. Když jsem porovnával svůj plošný spoj s plošným spojem, který jsem si nechával vyrábět (byl vrtaný CNCčkem), tak vypadali stejně (až na to, že vyráběný měl masku). Vrtám deset let starou mikrovrtačkou (podobná těm, které jsou dnes k dostání v GM).

Při tomto způsobu bych měl obavu, že když vrták musí odvrtat i měď, tak utrhne celou plošku.

Stačilo by převést BRD, převod celého projektu by pravděpodobně znamenal i převod knihoven. Řekl bych, že nic takové neexistuje…

Nedá se nějak editovat ten HPGL soubor?

Mimochodem: dobrá změna avataru :slight_smile:

Mne sa to podarilo vypnut aj v 4.16r2…len to nemam ako vyskusat…

Kdes jí tehdy sehnal? Brácha jí asi před deseti lety sháněl kvůli modelářství a dlouho se mu nedařilo jí sehnat.

Dovezl jsem si jí z Conrad Electronic (z Německa). Stála opravdu hodně, ale vyplatila se. Jelikož se značně zahřívá (po 20 minutách se jí nedá udržet v ruce) a vydává neuvěřitelný hluk (větší rámus než moje taktéž 10 let stará Narex 500W vrtačka) tak jí budu muset v brzké době vyměnit.
Je nerozebíratelná, takže jí nelze namazat.

počkej až sundám masku :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

Ono vypnout to jde, když tam místo hpgl dáš něco jíneho, u čeho bude položka FILL PADS přístupná, ale jak se vrátíš na HPGL, tak sice zůstane prázdná, ale nepřístupná. Jestli myslíš něco jiného, napiš.

Tady máš HPGL soubor, jen kousek

e.I;;17:e.N;19:IN; IP 0,0,100,100; SC 0,100,0,100;
VS 2;
SP 1;
PA 43,36;
PD;
PA 43,3947;
PA 4704,3947;
PA 4704,36;
PA 43,36;
PU;
PA 4171,94;
PD;
PA 4144,67;
PA 95,67;
PA 68,94;
PA 68,130;
PA 95,157;
PA 4144,157;
PA 4171,130;
PA 4171,94;
PA 4161,98;
PA 4140,77;
PA 99,77;
PA 78,98;
PA 78,126;
PA 99,147;
PA 4140,147;
PA 4161,126;
PA 4161,98;
PA 4151,102;
PA 4136,87;
PA 103,87;
PA 88,102;
PA 88,122;
PA 103,137;
PA 4136,137;
PA 4151,122;
PA 4151,102;
PA 4141,106;
PA 4132,97;
PA 107,97;
PA 98,106;
PA 98,118;
PA 107,127;
PA 4132,127;
PA 4141,118;
PA 4141,106;
PA 4131,110;
PA 4128,107;
PA 111,107;
PA 108,110;
PA 108,114;
PA 111,117;
PA 4128,117;

Až tam najdeš plošku, dej mi, prosím vědet.
A program na úpravu HPGL neznám!!

Nie , nepoznam nic ine…mal som na mysli presne to, a vtedy to neberie, ako ze je to vypnute?.. Asi nie, ak si to us skusal…

Je mi líto, ale HPGL jazyk opravdu neumím :smiley:.

Co na tom nevies, sak to je lahke :

PU - pero hore, PD - pero dole, PA - (asi pohyb)…len z tych cisel vyjst :laughing:

Jsem si to myslel :smiley:

To ja vím, co znamenají jednotlivé příkazy, ale které mám smazat, abych v PADu měl plošku pro vrták? A mazat jednu po druhé je nesmysl, víš, kolik těch plošek by jsi musel umazat, a to nemluvě o tom, že má každá jinou hodnotu.

Nechcel som ta nastvat, pisal som to ako for :slight_smile:

Nejsem naštvanej na tebe, ale na výrobce Eaglu, že ve staré verzi to funguje a v nové NE a taky na sebe. že si s tím nevím rady.

[size=150]Kdyby náhodou někdo věděl, jak upravit EAGLE 4.13 tak, aby bylo možné vypnout FILL PADS v HPGL v CAM PROCESSORU, nechť to sem napíše.[/size]

Je nějaká cesta (ne nutně pod Win) jak donutit plotr vykreslit spoj zadaný např. v bmp?

Známý totiž nepotřebuje plotr na to, aby navrhoval spoje a pak je tiskl ale aby tiskl už navržené spoje co jsou v časopise či uložené v bmp.
(A časopisy logicky nedodávají soubory pro Eagle, že, nemluvě o možnosti nakreslit si jednoduchý spoj v čemkoliv )

Druhý dotaz je: nepřemýšlel někdo o tom, jak “překopat” na podobný tisk nějakou tiskárnu? TA by totiž pak logicky s bmp neměla problém a klidně by tam nakreslila to, co by se oscanovalo…

(samozřejmě by se jí musely zablokovat spínče co hlídají zda je zavřený dekl a tak, a cpát tam ten spoj zezadu, neb kolem válce by se neotočil, že… )

Znamenalo by to předělat obrázek složený z pixelů do vektorové grafiky určené pro plotr. Myslím, že žádný automatický režim neexistuje, ale to je jen můj odhad, třeba něco existuje.

Už je to dlouho, co jsem četl o nějaké tiskárně Epson, která je schopná tisknout na velmi tvrdý papír, který při tisku vůbec neohýbá. Pokud by se člověk dostal k takovéto tiskárně, tak by pravděpodobně šlo tisknout přímo na desku plošného spoje.
Napadá mě ale jiný problém, co se stane s ingoustem, když se ponoří do leptacího roztoku? Nerozpustí se? Řekl bych, že je dost možné, že se rozpustí a deska se pak vyleptá celá.

Tak takovou tiskárnu jsem kdysi vlastnil, byla to CANON, přesnej název so nepamatuju, je to 10 let, byla k noteboku, postavila se na stojaka a papír se do ní strkal zepředu. Kuprexit jsem zkoušel , ale inkoust se dal smýt vodou, natož tak kyselinou nebo chloridem.

A o programu, který převede BMP na HPGL nevím.

Konvertovanie Rastru do HPGL- Raster to Vector Normal 8.0

V Eagle na to existuje ULP , ten vygeneruje script, který to následně vloží do .brd . Funguje to tak , že jednotlivé body nahradí polygony.Vhodné je to ale jen na malé obrázky, např.loga, z důvodu velikosti výsledného souboru.
Obrázek hotové PCB by bylo myslím vhodnější vytisknout na folii a vyrobit fotocestou.

Teď si s tím programem hraju, a jdou v tom docela dobře převádět obrázky. Chce si to pohrát s nastavením, ale vypadá to dobře.
Ale dírky na vrták to stejně nevyřeší. :blush: :blush: :blush: :blush:

Když z EAGLE exportuješ obrázek, který pak převedeš tímto programem na HPGL, tak to opět vyplní otvory?

Dírky tam sice jsou, ale ještě neumím s tím programem a je to demo, a v demu toho moc nejde.
Ale i přes to jsem z toho programu dostal co se týka maxima v rozlišení, dostal maximum a na plošnáky je to nepoužitelné. Nevykresluje celou čáru, např. 0.8 mm, ale jen její obrys. Kdežto CAM PROCESSOR ju vykreslí celou, třeba na 3x. Takže pokud bych maloval 0,3mm perem čáru 1mm, tak mi uprostřed zůstane volné místo 0.7mm. A ten program nepočítá s tlouštkou pera, což je divné.

O víkendu se podívám po plné verzi.