Modifikace datového USB kabelu aby nenabíjel mobil

To co ti bude fungovat u toho, nemusí fungovat u jiného.

A jinak, ja jsem si odrovnal u svého HDčka USB vstup. Nehráli mi sluchátka, jinak všechno šlo. Sluchátkama to nebylo. Poslal jsem ho do servisu a neuspěl jsem. Tím chci říct, že bych si s tím moc nehrál :frowning:

Co má u HTC Touch HD (Blackstone) společného USB a sluchátka? HD již mělo plnohodnotný stereo Jack 3,5 a nebylo tak nutné používat redukci miniUSB / 3,5 stereo Jack.

Divím se, že jsi neuspěl s reklamací a ještě více se divám, že se ti pokazilo právě USB, protože USB je hodně odolné a nových zařízení, mezi něž HD patří, nemá problém ani s příliš vysokým napětím.

Příklad - napěťové úrovně při nabíjení:

Blbě jsem to napsal.

A hlavně jsem to popletl s htc cruise.

USB, jako k PC, se mi hlasilo jako headset. Tak je to správně. Se sluchátkama jsem měl problém u Cruise. Sry za zmatek :smiley: To je tak, když chlap děla 5 věcí najednou :smiley:

Téma mě zaujalo. Rozhodl jsem se trochu experimentovat a vyzkoušet různá zapojení. Pro tyto experimenty jsem přestřihl prodlužovací kabel USB (USB A samec - USB A samice) a na přestřižené konce jsem napájel piny vhodné do nepájivého kontaktního pole, na němž jsem zkoušel jednotlivá zapojení. Testy a měření jsem prováděl na HTC Touch HD2 (Leo). Měření proudu při nabíjení jsem prováděl při zapnutém zařízení, při aktivním připojení k UMTS a při nabytí akumulátoru na 1%.

Zapojení konektoru pro nabíjení:

  • Kabel je připojen na stejnosměrné napětí 5V, DATA+ a DATA- nejsou zkratované - odběr 0,45A, pokud je zapnutá volba “When device is turned on, do not charge the battery when connected to the PC.” / “Je-li zařízení zapnuté, během připojení k počítači nenabíjejte jeho baterii.”, tak nabíjení nefunguje
  • Kabel je připojen na stejnosměrné napětí 5V, DATA+ a DATA- jsou zkratované - odběr 0,55A, čekal jsem více, ale výsledek je zkreslen tím, že akumulátor je na vyhození.

Zapojení kabelu pro zajištění datové komunikace bez nabíjení:

  • Vodič +5V je přerušen - po připojení zařízení k PC se nic neděje (zařízení není připojeno, kabel je rozpojen)
  • Na vodič +5V je připojena usměrňovací dioda v propustném směru (pro snížení napětí) - datová komunikace a nabíjení funguje (klasický stav při neupraveném kabelu)
  • Na vodič +5V jsou připojeny dvě usměrňovací diody v propustném směru (pro větší snížení napětí) - po připojení zařízení k PC se nic neděje (zařízení není připojeno, kabel je rozpojen)
  • Na vodič +5V je připojen rezistor 1k - datová komunikace a nabíjení funguje (klasický stav při neupraveném kabelu)
  • Na vodič +5V je připojen rezistor 4k7 - po připojení zařízení k PC se nic neděje (zařízení není připojeno, kabel je rozpojen)
  • Vodič +5V je přerušen, k vodiči DATA- je přes rezistor 10k připojen vodič +5V - PC hlásí “USB Device Not Recognized” / “Zařízení USB nebylo rozpoznáno”

Výsledek mě mrzí, pokud by existoval způsob hardwarového zamezení nabíjení, pravděpodobně bych zapojení sestavil i pro sebe. Možná bych zapojení trochu vylepšil a zajistil externí napájení USB, díky čemuž by se zařízení po odpojení synchronizačního kabelu nadále a bez přerušení nabíjelo.

To je tak, když člověk střídá zařízení jako ponožky :wink:. Vidím, že máme stejnou zálibu / lásku k Windows Mobile. Tedy já jí alespoň měl od doby Pocket PC 2000 do doby příchodu kapacitních displejů a příšerného Windows Phone 7, ke kterému již rozhodně nepůjdu.

Co zkusit dát do cesty +5V větve proudové omezení (tranzistor s odporem) třeba na 20mA. Pokud by komunikace jela a do zařízení šlo jen těch 20mA tak by to asi nevadilo, protože odběr přístroje bude větší, takže to do baterky nic nepustí, jen se z ní sníží odběr.

Jesli je ten odpor v přerušené +5V větvi, tak je to vpodstatě asi požadovaná funkce ne? Ty zlomky mA určitě baterku neodrovnají.

Admin: Asi bych vyzkoušel víc možností. Třeba ti to vůbec nedetekovalo jako sluchátka.

Jestli těch 450mA a 550mA nebude tím, že USB v PC víc nedá, pak se buď vypne, dobré řešení, nebo se spálí, špatné řešení. Znám oboje :frowning:

:arrow_right: administrator: příspěvek byl upraven

Zatím jsem zkoušel jen velice primitivní zapojení, k tranzistorům jsem se ještě nedostal :wink:. Je to dobrý nápad. Vyzkouším. Děkuji :wink:.

To rozhodně není požadovaná funkce. Požadovaná funkce je, aby zařízení vůbec nehlásilo nabíjení, tzn. aby nezačal nabíjecí proces. Jediný důvod, proč se nabíjelo, byl, že jsem toto zapojení zkoušel až při téměř nabytém akumulátoru, díky čemuž tekl přes rezistor velice nízký proud a úbytek napětí nešel nad hranici, při které by zařízení nenabíjelo. Kdybych použil 1k rezistor hned na začátku, tak jsem si jist, že by to nefungovalo (stejně jako to nefungovalo s 4k7).

Nechápu, jak do toho zapadají sluchátka. Zařízení jsem měl propojené s PC a zkoušel jsem ActiveSync nebo přístup na SD jako klasický mass storage (jedna z vychytávek novějších Windows Mobile).

To je přesně ten důvod! S tímto výsledkem jsem počítal, resp. mi bylo jasné, že při nezkratovaných datových vodičích si zařízení vezme maximálně 500 mA a při zkratovaných si vezme více (kdybych měl nový akumulátor, tak si myslím, že by si zařízení vzalo třeba i 1 A). Moderní nabíječky mají zkratované datové vodiče (nabíječky pro iPhone a iPod mají ještě k tomu k datům připojený +5V přes 630k rezistor), díky čemuž říkají “jsem nabíječka a jsem schopna dát více než 500 mA”. To je mimochodem důvod pro Pavlova nabíječka nenabíjí při zapnuté volbě “When device is turned on, do not charge the battery when connected to the PC.” / “Je-li zařízení zapnuté, během připojení k počítači nenabíjejte jeho baterii.”. Pavel nepotřebuje originální HTC nabíječku, potřebuje pouze trochu modernější nabíječku, která má zkratované datové vodiče a rázem bude moci nabíjet i se zapnutou zmíněnou volbou. Ještě dodám, že možná existují i moderní nabíječky, které nemají zkratované datové vodiče. Pokud nabíječka není schopna dát více než 500 mA (např. je miniaturních rozměrů), tak nemůže mít zkratované vodiče, protože prakticky emuluje napájecí zdroj USB.

Taky snad musí přístroji “říct”, že se jedná o sluchátka. Pochybuju o tom, že na to zařízení příjde tím, že je tam odpor sluchátek cca 32 ohm proti zemi. I když je všechno možné :slight_smile:

No jasně, USB sluchátka nejsou pouze reproduktory propojené s konektorem. Já ale měl zařízení propojené normálně s PC, takže o žádná sluchátka přece nešlo.

Dobrá zpráva. Děkuji :smiley:

A kdy se k tomu prosím dostaneš?

Nejdříve příští víkend.

Napadly mě ty sluchátka proto, že se mi na HTC HD po nějaké “závadě” po připojení k PC se mi to hlásilo jako “USB headset není podporován”. Tak mě teď napadlo, že když jsem v servisu neuspěl, že jsem si ten odpor mohl vyměnit klidně sám :slight_smile: Jestli by to teda bylo odporem :slight_smile:
A když jsem servisu nestál za odpor, docela by mě zajímalo, jak řeší třeba vadné LCD. Asi toho dotyčného ukamenujou. :open_mouth: :open_mouth: :open_mouth:

U servisu mám zkušenost, že se zařízení ani nepokoušeli spustit a rovnou napsali, že “závada se neprojevila”. Jsou placeni za každý kus, takže tak. Dále pokud vím, tak by se nikdy nepokoušeli vyměnit jednu součástku na desce. Servis často pouze skládá Lego, takže vyměnit desku ano, vyměnit součástku ne. Předpokládám, že Hard Reset jsi zkoušel a neuspěl…

Hard Reset, jinou ROM (asi 20 :blush: ), jinej kabel a pak i PC (celkem 3) a bez úspěchu. Pak servis, nápodobně jako i kabelu, ROM atd až teda na tu odpověd. Oprava by stála x000,- a že si za to můžu sám a že na to se záruka nevztahuje.

Prosím mohl by mi někdo napsat jak udělat ten proudový omezovač? Mám teď dovolenou, tak bych to chtěl vyzkoušet dříve než admin.

Předpokládám, že přeruším +5V, použiji tranzistor BC546B (mám je doma) tak, že kolektor dám na +5V na stranu PC, emitor na +5V na stranu HTC Touch HD a na bázi dám rezistor (hodnotu fakt nevím) nebo odporový trimr, který připojím na GND? Nebo je to prosím jinak?

S NPN to neuděláš (musel bys ho dát do cesty GND nebo mít mnohem složitější zapojení). Budeš potřebovat PNP (BC556). PC +5V = E, PDA +5V = C, odpor mezi B a GND. Tyto tranzistory mají zesílení zhruba 100-300, takže to budeš muset zkusit, nebo dát místo odporu trimr s odporem a nastavit to. Odpor tak 3k3 a trimr 50-100k. Trimrem podle měřáku doladíš proud.

Velikost proudu znát nepotřebuješ. Spíše se dívej na své zařízení, zda přestane nabíjet. Po připojení USB k zařízení používej ActiveSync, ne Mass Storage (připojení k SD). ActiveSync na rozdíl od SD karty nemá problém s nenadálými výpadky USB.

Měl jsem chvilku a tak jsem vyzkoušel zapojení s proudovým omezovačem. Velice přesným měřicím přístrojem jsem nalezl hranici protékajícího proudu, kdy USB funguje a kdy už ne (kdy se zařízení chová, jako by nebylo vůbec připojené). Zmíněná hranice je 1 mA. Při 1050 µA vše funguje naprosto korektně a zařízení hlásí nabíjení (čekal jsem od něho více inteligence). Při 950 µA se zařízení chová, jako by nebylo připojeno. Když jsem nastavil hodnotu mezi 950 a 1050 µA, tak se datové připojení samo neustále restartovalo, ale nikdy se nestalo aktivním. Během aktivního spojení je možné snižovat protékající proud až pod hladinu 1 mA resp. až ke 950 µA. V tomto bodě ale samozřejmě není možné provést restart připojení.

Příjemná zpráva je, že je možné měnit během aktivního spojení velikost protékajícího proudu a chod datové komunikace tím není nijak ovlivněn. Stejně tak je možné spínačem skokově vyřadit proudové omezení a hladina proudu rázem vzroste až na hodnotu přibližně 450 mA (jedná se o maximum, tzn. pouze v případě vybitého akumulátoru). Možná by nebylo špatné přidat kondenzátor.

Pavle, použij zapojení, které ti poradil piityy:

Na bázi připoj rezistor 470k (pro BC556B to budou asi 2 mA). Na C a E připoj spínač, kterým budeš moci zkratovat C a E, čímž odpojíš proudové omezení. Pokud nebude spínač sepnutý, tak zařízení sice bude hlásit nabíjení, ale rozhodně se nebude nabíjet. Jak už jsem psal, aktivovat nebo deaktivovat nabíjení pomocí spínače je možné udělat kdykoliv během spojení / synchronizace.

Ještě dodám něco, co jsem nenapsal v rámci mého minulého měření. Rozdíl v maximu proudu, které si zařízení bere z nabíječky, je, jak jsem už psal, závislé na zkratování datových vodičů. Pokud se datové vodiče zkratují nebo naopak rozdělí během již aktivního nabíjení, tak se velikost protékajícího proudu nezmění. Aby se změnila velikost protékajícího proudu, je nutné odpojit a znovu připojit USB (je to možné udělat pouhým odpojením a připojením +5V vodiče).

Mnohokrát všem děkuji za aktivitu v tématu a tobě admine velké díky za všechno to měření.

Ještě mne napadla jedna věc, při toulkách po internetu jsem náhodou narazil na tento nabíjecí a synchronizační kabel Nokia CA-126. Kabel je zakončen micro-USB konektorem a dle diskuze pod kabelem je možné zapojit pouze microUSB a přitom nenabíjet. Říkám si, není v tom kabelu náhodou také nějaké elektronické řešení? Nebo se jedná o pouhé propojení vodičů (napájecí konektor je prostě jen připojen na GND a +5V na USB) a ostatní řeší mobilní telefon Nokia? Co myslíte?
nokia_ca-126.jpg