lfuse z FF na 00 (attiny2313), jak se znovu připojit?

jezis ja jsem debil… https://forum.mcontrollers.com/t/jak-bez-pouziti-pc-spustit-jiz-naprogramovany-attiny2313/1034/1

ja bych to shrnul… vim ze to byla blbost preprogramovat fuses, ale to jsem jeste nevedel ze to nejde dat tak lehce zpatky …

  • Attinu mam rozchozenou externim clk 1,316MHz
  • programuju to prez avrdude (avrdude -c dapa -p t2313 -U flash:w:program.hex)

chci vedet co mam do avrdude napsat za prikazy aby se to spojilo s PC a nehlasilo chyby

dekuji

PS:dokumentaci k programatoru nemam, je vyrabeny podle ruznych navodu

Pokud jsi procesor dříve naprogramoval tak u programátoru chyba nebude. Jesli procesor teď funguje, tak v něm taky ne. Jelikož nelze zakázat isp při programování přes isp, a nemůžeš se k mcu připojit, tak jsi nejspíš poladil pojistku RSTDISB. Zakázal jsi tak externí reset a bez paralelního programátoru máš smůlu.

a ja snad nemam paralelni programator?..

mozna se zkuste podivat na avrfreaks.net/index.php?name … 09&start=0 … ja jsem z toho moc nevycetl

PS:Od te doby co jsem fuses nastavil na 00 tak uz jsem nic nemenil, protoze se nedalo pripojit. Tak jak jsem mohl nastavit i RSTDISB?

Pokud jsi nastavil všechny fuses na 0 (= programmed), tak jsi aktivoval právě i vypnutí resetu. Procesor by neměl jít resetovat. Záleží ovšem, jesli jsi je nastavil na “0” nebo “unprogrammed” - to je pravý opak (nevím jak u dude, ale u většiny programátorů to tak je).
Všechny fuses na 0 znamená:
DWEN: debugWIRE Enable
EESAVE: EEPROM memory is preserved through the Chip Erase
SPIEN: Enable Serial Program and Data Downloading (nejde změnit po isp)
WDTON: Watchdog Timer always on
BODLEVEL2-0: Brown-out Detector trigger level - reserved (těžko říct, co se stane)
RSTDISBL: External Reset disable

Ty máš programátor vytvořený pomocí paralelního portu, ale to nemá nic společného s paralelním programováním :wink: Používáš paralelní port PC, ale procesor programuješ přes isp (in system programming), coč je sériový přenos obdobný jako SPI.
Manuál k dude: mirror.lihnidos.org/GNU/savannah … oc-5.8.pdf
Tam najdeš parametry, který lze použít.
např.:
“-F” - ignorování signatury mcu kdyby byla poškozená
“-i delay” - kde delay je zpoždění v us pro zpomalení přenosu kdyby byla frekvence mcu nižší než myslíš(jsi si jist těmi 1.xxx MHz?).

Pokud by se ti nechtělo patlat s příkazovým řádkem a chceš obdobně primitivní programátor, zkus ponyprog2000. Ze zapojení SIprogu zjistíš schéma a součástky (4xR, 2xZD, 1xNPN).

pokud jsem nastavil na 0 jen low fuses tak to pro me znamena co?

že musíš použít paralelní programování, aby jsi ty pojistky vrátil do správného nastavení

A pokud k němu nemáš přístup, hoď mcu (za 15Kč) do koše a kup si novej :smiley:
Málem bych zapoměl - už si nehraj s pojistkama dokud to nebudeš skutečně potřebovat. A když už, tak vynech alespoň RSTDISBL a DWEN :wink:

nebo si kup atmegu16, 32 ty nemají tyto pojistky :smiley:

To jsem si rikal hned na zacatku ale chtel jsem to zkusit. Kazda koruna dobra…
… jenom me napada jestli by to neslo zpravit tak, ze bych to dal na par hodin do mrazaku… ale to by se asi vynulovalo, coz by znamenalo ze pojistky budou zas na nule…

Za 40Kč? proboha kde jsi to sebral, to sis ho nechal speciálně dovézt z ameriky ne? Nicméně mrazákem skutečně procesor nenaprogramuješ :wink:

edit: tak už vím, kde ho sebral… v GME… :unamused:

paralelny programator je tu elm-chan.org/works/avrx/report_e.html

dik