Jak jednoduše zvýšit stejnosměrné napětí z 12V na 15V?

Ahoj,

nevím, jestli to se úplně patří… Potřeboval bych zvednout napětí. Konkrétně chci připojit LEDku do auta, ta LEDka ale potřebuje 104,4 V a 1,62 A. Jde mi prvně hlavně o to si spočítat, kolik jich je možné zapojit a zda to vůbec nějak jde…

Díky moc :slight_smile:

Jestli myslíš nějakou COB LED nebo něco podobného, tak raději zapomeň. Pro jednu LED potřebuješ měnič 12V DC na cca 110V DC při výkonu cca 170 - 200W. To se nevyplatí vyrábět, protože je to vetšinou proudový zdroj, který dává cca 100 - 150V při max. daném proudu a je šitý na danou LED. Navíc to bude atyp. U většiny těchto LED je proudový zdroj obrácený, tj. z 230V dolů. Raději se mrkni na něco jiného, třeba tady, dole: hadex.cz/_62svetlaauto-svet … a-do-auta/
Pokud na tom trváš, pak bych řešil měnič 12V DC na 230V AC a za tím proudový zdroj pro danou LED. Ale asi Ti to “sežere” baterku :smiley:

PS. Tady máš odkaz na měnič 12V DC na 110V AC 300W
menice-transformatory-110v. … W-d105.htm
Ale musel bys to usměrnit a doregulovat pro danou LED
Ještě mě dostal ten výrobce: NONAME :smiley: :smiley: :smiley:

Ahoj, díky za odpověď, vybral jsem si totiž tuto LEDku: gme.cz/led-169w-white-25350 … 6480169150
jedna dává přes 25000 lumenů, tak jich tam mít třeba 10 by bylo prostě super… :smiley:

To s tou baterkou je pravda, proto to chce pořádně spočítat… Víš jak na to?

Díky :slight_smile:

Co chceš počítat? Stačí ohmův zákon a ztráty v měniči. A jako to budeš chladit? Podívej se, jakou plochu má 100W LED reflektor. Teplota by neměla překročit ideálně 50 stupňů. Níže máš odkazy na koupi či vlastní výrobu. Výstup by jsi si musel doregulovat pro danou LED. Ale vzhledem k tomu, že je to celé kravina, kup si raději hotové řešení přímo do auta. Ty svítilny jsou navíc i vodotěsné. Viz něco z předchozích odkazů.

circuitstoday.com/12v-to-120 … -converter

alibaba.com/product-detail/ … M0NzD9&s=p

Pro vlastní vývoj si jen upravíš dělící poměr pro výstup a případně výstupní trafo:

danyk.cz/dcdc.html