Domácí síť mikrokontrolérů pro indikaci, regulaci a ovládání

niekto tu zbernicu musi riadit… res je to najjednosuchsie riesenie. A ten niekt osa raz v priebehu slucky opyta aj na zariadeneie ktore tam moze a nemusi byt pripojena…ak je odpovie a master vybavi komunikaciu s nim

Však jo, heff hned na začátku psal, že byc chtěl použít PIC16F628 a jako nadřízený uC něco,co má ethernet …

Takže základní představu má, teď jen to vymyslet a zprogramovat :slight_smile:.

Vl.

Děkuji Vlastíku …přesně tak , chápeš … jen jak to udělat …nebo kde se inspirovat ,to nejni sranda :frowning:

No právě …

Pokud by se dal ten systém koncipovat tak, aby už z principu nemohlo docházet ke kolizím na sběrnicích, tak by to neměl být až tak velký problém. Jenže to by asi mohl dávat povely ke komunikace pouze jeden MASTER uC, který by poslal na sběrnici adresu SLAVE zařízení a požadavek, co po něm chce. “Poslouchaly” by samozejmě všechny najednou, ale jen to se shodnou adresou by poznalo, že příkaz platí jemu a udělalo by, co se po něm chce (většinou pošle vlastní data MASTERu).

Jenže pokud chceš, aby každé zařízení, které je na sběrnici připojeno, mohlo samo kdykoliv poslat požadavek na kterékoliv další zařízení na síti, tak v tu chvíli jsou vlastně všichni na stejné úrovni a protože kterékoliv zařízení může poslat na sběrnici svůj požadavek naprosto kdykoliv, musí se nutně řešit výskyt kolizí, kterých bude tím více, čím více tam bude těch zařízení navěšeno.

Je to vlastně téměř princip I2C. Microchip má na svých stránkách nějaké povídání s příklady pro I2C, jeden je např. zde: search.microchip.com/searchapp/s … id=2&q=i2c

Princi I2C je např. zde: best-microcontroller-project … orial.html.

Ale ani I2C neumožňuje SLAVE zařízení poslat požadavek na sběrnici - to může udělat vždy jen MASTER. Existuje sice režim MULTI-MASTER, ale to bude pro programátora ještě větší záhul …

Nevím … pokud ti tady někdo neporadí něco lepšího, asi bych pro začátek trošku slevil s požadavků a zkusil bych nejprve rozchodit jednoduchou komunikaci mezi jedním MASTER a třeba dvěmi SLAVE zařízeními, přičemž požadavek na data by dával vždy MASTER.

Určitě bych použil uC, který má přímo HW prostředky pro I2C, u PIC je to modul MSSP. V datasheetu je podrobně popsáno jeho chování.

Pokud tomu po letmém pročtení správně rozumím, zajistí modul kompletní komunikaci, včetně rozpoznání Start Condition a shody adresy zařízení. Řekl bych však, že určitě neřeší kolize na sběrnici - to se musí ošetřit softwarově a nebude to žádná sranda.

Vl.

Vicemene podobny problem je u pristupovych systemu. Natahane stovky metru dratu a na nich sedi jedna az osm krabicek, ktere ctou elektronicke klice (karty, privesky…) monitoruji dverni kontakty a pousteji proud do zamku.
Krabicky jsou zapojeny do koncentratoru, ktery si povida s PC. Spojeni koncentratoru s PC po RS232, delka do peti metru. Krabicky s koncentratorem az 1km po 485. Napajeni i komunikace galvanicky oddelene. Komunikace optrony napajeni trafkem na hrnickovem jadre cca 30kHz.

Takhle to mela firma Hoermann pred asi patnacti lety. Nas tehdejsi sef chtel abychom udelali levnejsi pajc. Prvni co skrtnul bylo galvanicke oddeleni napajeni, pote prevodniky na 485, ze se to bude tahat na RS232 urovnich. Na varovani nedbal, tak to stalo par desitek tisic na materialu a dva mesice prace dvou lidi. Pote se to predelalo podle hoermaniho vzoru a chodi to dodnes.

Komunikaci ridil koncentrator stylem otazka-odpoved. Zjistene posilal nadrizenemu PC. Krabicky slo za behu pripojit nebo odpojit za predpokladu jiste opatrnosti :sunglasses:.
Ja jsem v dalsim kole setreni nakladu napsal softwarovy koncentrator. V PC byla karta s osmi porty 485 na tom povesenych 8x8 krabicek. Na kazdou mohly byt pripojeny 4 senzory a osm kontaktu. V PC SCO Unix :sunglasses:

Takhle nejak bych to videl pro Vas dum. Je to pomerne levne a odolne.

Kdo si troufne, může takovou síťku s PIC řídit jednou moc pěknou věcí, co jsem teď (vcelku omylem) vyhrabal na Netu… viz odkazy, snad se někomu hodí. Má to celkem 3x RS232, z toho 1x “plnohodnotnou”

quattro.haje.cz/index.php?option … &Itemid=29
friendlyarm.net/products/mini2440

stráněčku Quattra jsem také našel nedávno a můžu říct že je to šikula ale jedná se o systém ovládání topení pomocí PC a né celá automatizace domu…ale kloubouk dolu před autorem

…zaujímavá téma…určite by som sa pripojil k RS485…cenove,hardwarove,softvarove a hlavne ohľadom na spolahlivosť.
A nakoľko je dôležité,aby každé nové zariadenie master automaticky spoznal?Alebo keď už,tak ako rýchlo?Nestačilo by,aby master pri každej x-tej komunikačnej slučke skontroloval všetky adresy na zbernici?
Máš predstavu koľko druhov zariadení chceš použiť.

no hele ještě nejni nějaké konečné číslo , ale asi tak 20 kusů zařízení …v rozsahu asi tak 10 až 15 metrů od nějakého centrálního místa které by to ovládalo, zajímavé by bylo z tohoto místa třeba předávat informace PWM regulátoru …třeba přednastavení světelných zon,ale to si myslím že by nebyl problém …master by vyslal pokaždý jinou informaci a nebo hodnotu pro jedno naadresované zařízení a jak moc světla…to by si vyřešil už sám ten regulátor kam by přišla informace

…v rozsahu asi tak 10 až 15 metrů od nějakého centrálního místa které by to ovládalo …

No, tak to určitě ne RS-232, ta chodí spolehlivě jen do pár metrů …

Jinak dobrý článek o této problematice je zde: hw.cz/docs/rs485/rs485.html

Vl.

já mám vymyšlený systém na dům kde se přivádí napětí na jednotlivé packy PICů a podle toho mě zhasínají rozvěcují atd…centrální zhasínání a rozvěcování ,náhodné rozsvěcování atd…prostě celej dům , ale říkal jsem si že by nebylo špatný udělat jednodušeji sběrnicí …ale uvidím…

Já budu zakrátko stavět RD, takže jsem se zúčastnil různých diskusí o domácí automatizaci na vícero serverech, ale nikde se k žádnému výsledku nedobral.

Já to budu řešit tak, že v každém patře (sklep + 1.NP +2.NP) budu mít samostatný mikroprocesor (možná PIC16F1937), který bude řídit světla včetně stmívání: samostatný kabel ke každému svítidlu a místo vypínačů použiji spínače na malé napětí - UTP kabel, abych nemusel tahat zvlášť kabel ke každému vypínači.

Po obvodu celého baráku v každém patře povedu RS485 (výška cca pod oknem) a na něm budou čidla teploty (např. PIC16F628 + DS18B20 + SN75176) a cokoli jiného mě pak napadne. Okruhy RS485 budou dva - v prvním a druhém patře spojeny cca 800m a ve sklepě popřípadě k bráně bude druhý okruh.

Na RS485 budou napojené i ty zmiňované PIC16F1937 a také jednotky ovládání ventilů podlahového vytápění (1x 16F1937) a řídící jednotka kotle (vlastní).

Komunikace klasická Master - Slave a ústředním “mozkem” bude buď upravený router Edimax BR-6104KP (Linux), který má dvě RS232 (RS485), ethernet, USB atp. anebo PIC32 s ethernetem.

Konfigurace systému bude přes PC, nebo pomocí WiFi přes notebook anebo později přes netbook jakožto vyhrazený ovládací panel.

Snažil jsem se jen ve stručnosti…

n oto je přesně to co já potřebuji :slight_smile: …teda doufám …ale podle toho co jsem četl , tak by to zatím sedělo i na ten můj dům …neměl by si jen pro mě něco k nakouknutí ? :wink:

Zatím ještě není co :stuck_out_tongue:

Teprve dneska jde ohlášení stavby na úřad.

Co se stmívání týče, tak tam je nejtěžší úkol projít revizí - buď se asi budu muset s elektrikářem, který tomu rozumět nebude, “domluvit počesku” anebo natahat i do vypínačů silové kabely a pospojkovat to v rozvodné skříni a po revizi si to předělat (zbytečné kabely).

Co se RS485 týče, tak tam není moc co vymýšlet. Sice jsem ještě nedělal teploměr po RS485, ale dělal jsem čtečku RFID karet přes RS485 s PIC16F628A a taky samostatný teploměr s DS18B20+, takže zkombinovat to nebude problém. Akorát kromě 16F628 použiji levnější 16F688 v SMD, který má i A/D převodníky, takže na plošáku budu mít místo pro zapájení vlhkostního čídla a čidla CO2 pro řízení větrání. Na RS485 použiji levný SN75176. Komunikační protokol bych možná použil SPINEL papouch.com/shop/scripts/_spinel.asp - dal by se tak použít Spinel terminál z dané stránky. Převodník RS485 na RS232 s automatickým přepínáním směru komunikace mám.

Ovládaní ventilu podlahového ovládání budu moci udělat, až se mi daný ventil dostane pod ruku.

Jediné co ještě nevím, jak udělat ty stmívače, jak to odrušit směrem ven, jestli stačí takový filtr: tme.eu/cz/katalog/?art=FYF06T6 - v tom se ještě musím poradit.

Jinak jsem pro vytvořit určitou skupinu lidí, která by spolupracovala na takovém projektu a sdílela si zdrojové kódy a HW návrhy. Nemohlo by to však být veřejně přístupné z jednoduchého důvodu, že by všichni čekali, až to “někdo udělá” :slight_smile: :imp: nebo by se to zveřejnilo, až za nějakou dostatečnou dobu, aby to motivovalo přiložit ruku k dílu. Ostatně taky nevím, kam dřív skočit, práci, pětiměsíční dvojčata, vývoj řídící elektroniky na kotel (ta s PIC32 a ethernetem) bych ještě zvládal, ale co ta brzká stavba svépomocí :question: :question: :question:

No, jako nejvetsi problem bych to nevidel, problem bude az revizak rekne NE, bylo by dobry najit si revizaka v okoli (znamej eletrikar poradi) a jeho primo seznamyt se situaci , " stavym barak , chci svetla se stmyvacem ovladanym malym napetim , topeni …, atd, s ovladanim malym napetim vlastni vyroby", urcite bude potreba vedet co to bude za stmyvace , silove ovladaci prvky atd, ve vedeni mn (male napeti do 120 V DC /50 V AC) tam uz to nebude tak hrozny, hlavne dodrzet zakladni pravidla, urcite mit samostatne rozvadec mn a nn , mel by byt schopnej rict ceho se vyvarovat ci jak to udelat aby to proslo, nebo se snim domluvit na obcasne konzultace a prohlidky , a urcite nekoho znaleho seznamit s projektem driv nez se neco zacne na vlastni pest budovat/tahat …, pak uz by mohly bejt opravdu problem a zbytecne financni a casove straty

Revizaka jsem v byvalem dome resil nasledovne. Svetla, zasuvky, topeni zapojene klasicky. Pod vypinacema hluboke krabice k nim natahane v husich krcich UTP kabely. Taktez u lustru husi krk s UTPckem. Na prvni pohled nepoznatelne. U topeni jen teplotni cidlo. Vsechnu ty UTPcka konci v centrale, ktera je jinde, nez rozvadec nn. Revizak promeril, dal razitko. Pote se pod vypinace nainstalovalo dalkove spinani s triakovym stmivacem, a k lustrum infracidlo k dalkovemu ovladani. U nekolika zasuvek slave rezim - zapne se jeden spotrebic a automaticky i dalsi. Telka, zesik. Pripadne CD, zesik. Topeni uz jsem neresil, neb jsem se rozvedl a dum se musel prodat.

No bude tam more rusiena kde kade a kym vsetko riadne osetris a vychytas prejde more casu. A az ti do hromozvodu trafi bles to este len bude zabava…

Pro MiloPS3: už jsem se pár revizáků ptal a ve zkratce řečeno moc tomu nerozumí, pokud tam uvidí elektroniku od ABB s CE, tak razítko dají, pokud tam uvidí “bastl” byť na profi úrovní, tak ne.

Pro vlk_m: to jsem právě nechtěl, aby ke všem spínačům šel silový kabel úplně zbytečně, raději ty peníze dám do stíněných silových kabelů ke světlům kvůli rušení od stmívače do světla a do filtru kvůli rušení směrem do ČEZu. Přece jen stavím barák na mnoho desítek let a kdoví, co bude za x let citlivé na rušení.

Pro Atlan: moře rušení bych neřekl, kde kdo si staví triakové stmívače bez jakékoli filtrace, nicméně já nechci ponechat nic náhodě. Hromosvodu věnuji patřičnou péči (už jsem něco zažil) a blesků se neobávám!

Jinak jak jsem psal, stmívače jsem zatím nikdy nedělal, takže jestli použiju klasiku optotriak MOC3020 a triak BT137 nebo něco jiného se ještě budu muset rozmyslet. Třeba zanedlouho budou k dostání jen hnusné úsporky a nebude to mít cenu příliš řešit (jak já bych rád na okruh svícení udělal jen 12/24V rozvody a svítil pouze LEDkama!!! už vidím revizáka, jak klepe na bichli s normama a posílá mě do patřičných míst …)

hmm , holt jinej kraj, nebo se spis nikdo pod to nechce podepsat protoze tomu nerozumi :confused:

hele tak přeci nejni problém si to táhnout ještě jednejma krkama…že by si měl dva jako okruhy…uděláš si klasickou elektriku …připravíš so to a pak po revizi si to doděláš k obrazu svému …nechal bych prázné krabičky na zdi a jemu po tem snad nic nejní na co jsou …

:arrow_right: administrator: příspěvek byl upraven
Předchozí příspěvky se necitují.