Debugging s PICkit 3 nefunguje: check your configuration bit

MPLAB mám verziu 8.50,bola dodaná s KIT3.

Dostal som ešte jeden nápad.Ak by sa našiel niekto,kto by bol ochotný tento môj problém z blízka pozrieť,poslal by som mu poštou všetok HW,tj.skúš.dosku s PIC16F88,KIT3 a aj ak treba DVD s MPLAB8.50 po vianociach.Program PIC19 sa dá stiahnuť:aradio>Programy k mikroprocesorovým>0900-PIC.zip>PIC19.Ďakujem predom za ochotu

jen se jeste zeptam : to je pro tebe ten debug tak dulezitej ? to samy zvladne i simulator …

Ani zdaleka. Dokaze simulator citat hodnoty z externej EEPROM? Dokaze simulator odciatavat realne hodnoty z AD prevodnika, ktory snima napatie z realneho obvodu, vratane vsekteho sumu a poruch, ktore vznikaju v obvode? Dokaze simulator prijimat cez USART z nejakeho skutocneho zariadenia, povedzme z PGS prijimaca?
Len ho pekne nechaj, ide spravnou cestou :slight_smile:

presne sem vedel ze se toho nekdo chytne :smiley: . jasne nedokaze . ale na zakladni pochopeni funkce mcu staci simulator . je na zacatku a zbytecne si lame hlavu … , to muze skusit pozdejs az se do toho dostane a bude to opravdu potrebovat . muj nazor . dale uz to nebudu rozebirat at to tu nespinim

Takze som to skusil. Zobral som nejaku dosku pre PIC18F1320, ale ten ma takmer rovnaky pinout ako PIC16F88, co sa tyka porgramovacich pinov, tak je to to iste. Vrazil som tam PIC16F88 a samozrejme vsetko slo na prvy pokus, nenasiel som nijaky problem.
Pouzil som tento program:

#include <p16f88.inc>

__config 	_CONFIG1,	_CP_OFF&_WRT_PROTECT_OFF&_LVP_OFF&_BODEN_OFF&_MCLR_ON&_PWRTE_OFF&_WDT_OFF&_INTRC_IO

	org	0x0000
	nop
	nop
loop
	nop
	goto	loop

	end

najprv som skusil pouzit PK3 ako programator. MPLAB sa ma opytal, ci ma rebuildnut projekt, povedal som ze ano, potom som dal programovat a hotovo, naprogramovane, verifikovane.

Potom som zvolil debugger->pickit3, MPLAB mi napisal toto:
PICkit 3 detected
Connecting to PICkit 3…
Firmware Suite Version… 01.26.33
Firmware type…Midrange
PICkit 3 Connected.
Target Detected
Device ID Revision = 00000008

Dal som debugger->program, MPLAB sa opytal: bla bla, do you want to rebuild, dal som ano - tu si on nastavi okrem ineho aj spravnu hodnotu DEBUG konfiguracneho bitu.
Prebehol build a vypisal toto:

*PICkit 3 detected
Connecting to PICkit 3…
Firmware Suite Version… 01.26.33
Firmware type…Midrange
PICkit 3 Connected.
Target Detected
Device ID Revision = 00000008

Resetting…
PK3Err0040: The target device is not ready for debugging.
Please check your configuration bit settings and program
the device before proceeding.
*
To je pochopitelne. Z predosleho naprogramovania bol CONFIG bit naprogramovany do neaktivneho stavu, takze debugger sa nemal coho chytit. MPLAB potom zacal programovanie a o zlomok sekundy neskor bolo hotovo:
*
PICkit 3 detected
Connecting to PICkit 3…
Firmware Suite Version… 01.26.33
Firmware type…Midrange
PICkit 3 Connected.
Target Detected
Device ID Revision = 00000008

Resetting…
PK3Err0040: The target device is not ready for debugging.
Please check your configuration bit settings and program
the device before proceeding.

Programming…
Programming/Verify complete*

Potom som mohol cez debugger->step into, resp. stlacanim F7 normalne krokovat program.

Ak sa program pozmeni, ja ho buildnem a naprogramujem (s PK3 zvolenym ako debugger), tak uz ta hlaska PK3Err0040 nebude, pretoze konfiguracne bity budu od posledneho razu nastavene spravne, takze to bude vyzerat len takto: F10 (Build) a potom:
*
Target Reset

Programming…
Programming/Verify complete
*

Cize, s PicKit3 a PIC16F88 nie su problemy. Pouzil som MPLAB 8.56
V prilohe je screenshot z MPLAB-u a zbaleny projekt pre MPLAB 8.56, ale malo by to ist otvorit aj MPLAB 8.50.


16F88_b.zip (17.2 KB)

Jaromír,prepáč,ale aj blbí ľudia sú ľudia.Ja som to zas nerozbehol a ani som úplne nepochopil Tvoj postup.Prosím Ťa popíš mi to spôsom ako Ti ja ešte raz popíšem môj postup.Nenašiel som ani Resetting.V Debugg je len Reset,to si myslel?Ani Target Reset som nenašiel,je to Erase Flash Device?Teda môj postup je:Project>Build All
Debugger>PICKIT3
Programmer>None
Release>Debug
Debugger>Program
Vvpíše:Programming…/Verify complete.Ale v Debugger aj na paneli svietia len:Run,Animate,Step Into,Reset.Nesvietia:Step Over a Step Out.Keď kliknem na hocičo zasvietené :stuck_out_tongue:K3Err0040a že príslušny krok je Failed a ostane tvrdohlavo stáť.Ďakujem za trpezlivosť. :cry:

No tak este raz:
1, otvoril som projekt, ten co som prilozil do minuleho postu.
2, Zvolil som si Project->Build configuration->Debug a stlacil som Ctrl-F10, resp. Project->Build all
3, isiel som na Debugger->Select tool->PicKit3. MPLAB mi napisal “Voltage Caution”, teda ze si mam davat bacha na to, ake napajacie napatie potrebuje target. Klikol som na OK
4, MPLAB mi v Output window napisal, ze nasiel target, aj napisal reviziu MCU. U tvojho kusku to moze byt aj ina revizia, na nej momentalne nezalezi
5, Isiel som na Debugger->Program. MPLAB sa ma spytal, ci ma znovu urobit build (pretoze potrebuje nastavit DEBUG bit atd…)
6, Klikol som na Yes, MPLAB sam buildol projekt a napalil ho do PICka
7, Teraz mozem program normalne krokovat cez Debugger->Step into, resp. stlacanim F7

Do prilohy som zozipoval obrazky prisluchajuce k jednotlivym krokom.
Skus to s tym projektom, co som sem dal, nech sa bavime o tom istom.
pk3_obrazky.zip (147 KB)

Mili priatelia,predovšetkým ďakujem za trpezlivost.Ale tak ako som písal 18.12.o18.47 nesvieti mi v Debugger>PICKIT3 Step Over a Step Out.Ak dám Debugger> MPLABSIM svieti všetko a ide všetko.Môžem krokovať,sledovať zmeny hodnôt registrov vo Watch atď.Akonáhle dám Debugger>PICKIT3 zhasne Step Over a aj Out.Nebude tam ten pes zakopaný???

S PicKitom sa neda krokovat, kym program nie je napaleny do PICka, pricom PicKIt3 musi byt zvoleny ako debugger. Skus presne postup ako som ho napisal.

Robím to presne ako si napísal.Program>BuildAll;Debugger>PICKIT3;Debugger>Program;vypíšeVerify complete,ale ako som napísal nesvieti Step Over a Step Out.Pri klik na čokoľvek čo svieti,tj.Run,Animate,Reset,Step Into vypíše smutne známe:PK3Err0040.Mám už taký pocit,že v tom KIT3 je niečo vadné.Zdravý rozum mi hovorí,že keď ide programovanie,tak je to podivné. :cry:

HEUREKA!!!MiloPS3 mi poradil,aby som si z Microchip stiahol novšiu verziu .Teraz tam je V8.60.S touto verziou ide debugging.Až na to,že opäť nesvietia STEP OVER a STEP OUT a samozrejme ani nefungujú.Má niekto ešte nejaký nápad ako rozhýbať aj tieto nástroje?alebo je potrebné si zohnať MPLABV8.56,keď to Jaromírovi s touto verziou kompletne šlapalo?Ďakujem ešte raz všetkým za trpezlivosť. :smiley: :smiley: :smiley:

A firmware mate rovnaky obaja ? lebo novsi mplab obsahuje aj novsi firmware aspon pre piskit2 to tak bolo…

Či máme Firmware rovnaké to netuším a ani neviem ako to porovnať.Ešte raz som preložil Jaromírov program main.asm vo verzii 8.60 a hľa StepOver funguje.Potom som znova preložil PIC19(blikajúca LED) a funguje to už aj tam.Neviem čo som urobil predtým zle.Stále ale nejde StepOut.Všimol som si,že aj v Jaromírovom Clipboarde to nesvietilo.Prečo?Nieže by som túto inštrukciu nutne potreboval,ale som zvedavý a ako sa hovorí, jeden nikdy nevie. :smiley:

SteoOut ti nebude fungovat, pre tento debugger a tento cielovy PIC.

Takze, mozeme to brat tak, ze cela tato anabaza sa skoncila a debuggovanie ti funguje? :slight_smile:

Ano,môžeme si vydýchnuť.Ešte raz srdečná vďaka za Tvoju ochotu a trpezlivosť. :smiley: :smiley: :smiley:

Mam u teba pivo :wink:

Som rad ze ti to vsetko funguje ako ma.

Aj dve pivá.Keď budeš mať cestu do okolia Zlatých Moraviec,ohlás sa, veľmi rád sa s Tebou stretnem.Žijem v malej dedinke a som odkázany len na seba v oblasti môjho koníčka,elektroniky.V dedine nie je nikto s takýmto koníčkom,takže žiadna výmena skúsenosti,alebo konzultácia v prípade problémov. :smiley: