CHtěl bych se naučit programovat AVR

vsechny ne, jen ty nejpouzivanejsi z nich…
atmel.com/dyn/resources/prod … OC1022.PDF

Spominanou knihu Prace s uP AVR, teda jeji fotoverzii jesm stahnul na cyberyc.googlepages.com, mozna tam jeste bude

Je tam, pred chvilou som to tahal…

Já tu knížku stahovat nepotřebuju :wink: Já si jí koupil v kamenným obchodě :wink: Zejtra snad zkusim něco naprogramovat, pokud se mi podaří vyrobit nějakej programátor… :slight_smile:

ahoj.
dal som dokopy nejake materialty o programovani avr dufam ze pomozu.
popripade ak by niekto mal nejake vyhrady alebo by chcel nieco doplnit .
Jukos3@gmail.com

avr studijne materialy

robotika.yweb.sk/skola/index.php … materialy/

Díky, mrknu na to, ale Cčko nechci!, chci ASM, protože je to výhodnější. (pro mně)… I když C možnáááá zkusim někdy taky… Je to ale na pytel :slight_smile:

Jinak o víkendu tomto, už si koneně snad udělám čas na tu ATmega8… zkusim to naprogramovat, aspoň nějaký blikátor LED :slight_smile:

avr jsou pro C slusne optimalizovany, takze programy nejsou o moc pomalejsi, zato jejich psani je mnohonasobne rychlejsi :wink:
A oproti x51 ma avr ten asm o dost slozitejsi (mnoho instrukci dela skoro totez, ale kazda se jmenuje jinak :confused:)
Az si k C cuchnes, do asm nevlezes, dokus nebudes potrebovat delat rucne nejaky optimalizace :wink:

No, to si zase věříš… že si k asm pak nečuchnu… Je sice hezký, že kompilery Cčka jsou na úrovni. Ale de mi o to, umět programovat, a rozumnět hardwaru uvnitř toho procesůrku. V cčku ti může bejt celekm jedno, tam to za tebe řeší kompiler.
Jinak s tou složitostí asm - “no a co?” :slight_smile: Lepší čipy, složitější asm :slight_smile: Psani je sice možná rychlejší, ale jak pro koho. Pro mě by rychlejší asi bylo, jenže mě zajímá nejprve ten asm, pak až C. To protože to chci umět od základů, a ne na přeskáčku.
Honza

Treba jsi svetla vyjimka :smiley:, ale mnoho lidi, ktere znam, na avr-asm ani nesahnou, dokud nemusej…
“Lepší čipy, složitější asm” - nikoli, pouze lenost soudruhu v atmelu (asm je vec prekladace, ne procesoru… klidne by se tech 15 presunovejch instrukci mohlo jmenovat MOV jako u x51, ale takhle to pro ne bylo pohodlnejsi, jednodussi prekladac…)

Jinak o tom, jak je C na pytel, se dozajista casem presvedcis :smiley:

"Jinak o tom, jak je C na pytel, se dozajista casem presvedcis "

tím si myslel co? Že máš stejný názor? :slight_smile:

ináč ty programuješ AVRka? v ASM/C ??

Koukám, že tu má někdo na C stejnej názor jako já.

No aby ne, Cčko má spíš víc nevýhod, než výhod. Jian není špatné jej umět. Občas se hodit může.

Jinak už začínáme být všichni trochu OT<< takže zpátky k tématu: O víkendu, zřejmě tento, dřív to ani nestihnu, konečně zkusim zase s něčim pohnout, pokusim se nainstalovat AVR studio, nějak to totižý nejde (něco to na mě blije :slight_smile: ) a popřípadě když se to povede, tak něco zkusím naprogramovat, a nelít do čipu :slight_smile:

x51 delam v asm, avr v C, asm jen kdyz je nouze nejvyssi :wink:

asm je dostacujici, pokud je vrcholem potreb programu maximalne 2-rozmerny pole, nejaky casovani a jednoducha komunikace. Kdyz ale prijde na slozitejsi veci, nebo treba vice bytovou aritmetiku, je uz C mnohem pohodlnejsi :wink: Je pravda, ze se na mnoho slozitejsich ukonu daji sehnat rutiny, ale vsechno ma sva omezeni.
Nevyhoda C je nemoznost provadet presne a rychle casovani (v jednotkach us), to se pak do C kodu musi vlozit asm a tady zacinaji problemy. Nicmene to se tyka pomerne omezene skupiny lidi :slight_smile:

Mas nainstalovany WinAvr? Myslim, ze bez toho se avrstudiu moc nechtelo…
sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=68108

no tak uz je tam aj CD k ti knihe, vid link vyse,

Tak, konečně jsem se k tomu dostal. Programátor, kterej to naprogramuje mám (kupodivu na to stačí bez jediný úpravy to co jsem používal doposud na x51čky). Ale mám velikánský problém. Myslel jsem si že ten ASM pro AVR je složitější, ale, ne, není. Složité je AVRstudio. A navíc bych řek i že je blbé. Nevíte někdo o nějakém kompileru pro AVR ASM?
Ale z5 k problému: Podařilo se mi nainstalovat AVR studio 3.56. No tak jsem otevřel help, a podle helpu jsem se začal učit jak se s tim zachází. Dělal jsem ten příklad s tim binárnim čítačem. Přesně krok po kroku jak to tam je. Hm. A když jsem dal zkompilovat, tak to ¨napsalo “1 error” a nic víc. Jak zjistim v čem je chyba? Zdroják je originál, z helpu: je v něm někde chyba?? Ještě jsem nic neprogramoval, jen jsem teoretizoval… :slight_smile: CHybu v tom hlned nevidím. Tady je ten kus kodu z helpu:

;******************************************************
.include "8515def.inc"
	rjmp RESET ;Reset Handle
;******************************************************

RESET:
.def temp =r16

	ldi temp,low(RAMEND)
	out SPL,temp
	ldi temp,high(RAMEND)
	out SPH,temp	;init Stack Pointer

	ser temp
	out DDRB,temp	;Set direction out
loop: 
	out PORTB,temp
	inc temp
	rjmp loop

Co je tam špatně, a jak zjistím, kde a v čem je chba, když je kompilace neúspěšná? Popřípadě znáte nějaký jiný AVRASM kompiler?
Díky moc, Honza

Ahoj,

ten Tvoj program som skopcil do noveho projektu. Klikol som na ikonu prekladu a aha ho, vyhodimo mi to takuto tabulku o preklade

AT90S8515 memory use summary [bytes]:
Segment Begin End Code Data Used Size Use%

.cseg] 0x000000 0x000014 20 0 20 8192 0.2%
.dseg] 0x000060 0x000060 0 0 0 512 0.0%
.eseg] 0x000000 0x000000 0 0 0 512 0.0%

Assembly complete, 0 errors. 0 warnings

Nic som na to nemenil.

Inak, preco instalujesAVRstudio 3.56? To je uz velmi nedoporucovany produkt z hladiska staroby a nepodpory novych veci.
Treba si z webu stiahnut verziu 4.14 (cca 94MB). Myslim, ze 3.56 mala nejake problemy s WinXP.

Inak v AVRstudiu sa pracuje celkom fajn a od zaciatku som s tym nemal nejaky vacsi problem.

Este k tomu C.

ASM je pekna vec, ked sa jedna o maximalnu rychlost a istotu, ze procesor robi presne to co autor chce.

Ale myslim si, ze kto raz okusi poeziu pouzitia ukazatela (smernik, pointer) na pole struktur pre sadu parametrov, zretazene struktury, spustanie funkcii cez ukazatele pre co najrychlejsie spustenie cinnosti pri potrebe vyberat z 20-30 moznosti. Standartnu pracu s roznymi typmi premennych, principialne ine nakladanie s RAM (malloc, calloc) bez toho aby si musel programator vela veci ztrazit, nevraviac, ze sa da vyuzit vela kodu pre algoritmy odladeneho i na inych platformach, tych par vyhod ASM rychlo ozelie (moj pripad). Ak budes instalovat WinAVR (GCC), trochu som mal s tym problemy asi v tom duchu, ze som nevedel co mam skor nainstalovat. Mozno budes musit jedno z toho nainstalovat znovu, ale mne sa to stalo z cistej neznalosti. Myslim, ze najprv je to WinAVR a potom AVRstudio (alebo naopak? :slight_smile: ). O tom, ze je vsetko OK zistis tak, ze ak budes otvarat v AVRstudiu novy projekt, ponukne ti okrem ASM aj AVR GCC.

Inak treba povedat, ze vpisovat ASM priamo do C kodu v GCC je velmi pekna tycka. Ale sa da to pekne vyriestit tak, ze ASM pises ako samostatny subor, ktory sa potom pri preklade prilinkuje. Prilinkovanie sa robi automaticky, netreba vediet editovat MAKE.

Martin

Vcera v noci uz jsem na to nemel naladu, tak az ted :slight_smile:
Presne tak, byla to hodne stara verze… Novou stahnes za registraci, ale jesli se ti registrovat nechce, tak atmel.com/dyn/resources/prod_documents/aStudio4b589.exe je primej link na v4.14.589…
sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=68108 je pak na GCC (ja ho instaloval az po avrstudiu a chodi to vpoho.

Jinak nevysvětlujte mi furt to Cčko… Sic e v něm neprogramuju, ale OMG vim co je to pointer. Dělám ve FreePascalu/Dev-Pascalu a tam sou pointery taky… :slight_smile: A zatim v tom cčku pro kontrolery nevidim jedinou vyhodu…

Díky za radu stažení nové verze, velikost instalačky vzhledem k typu mého připojení (optika) mi to je vážně jedno. Novou verzi mám, stáhnul jsem jí, pustil sem instalačku, a vono error. Něco ve stylu “AVR Studio must be installed”. To si každej blb přeložit dokáže. Zajmavý, co to má zase za problém. Nikdy předtim sem to neinstaloval… Tak jo no, zkusim to zase znovu stáhnout a nainstalovat (už sem to smazal) :slight_smile:

Jo, stará verze… na atmel.com bylo psáno cosi, jako že je to zastaralý a něco dalšího… tak zkusim holt tu novou… (ps XPčka mám, tim to asi bude)

Nestahl sis v4.13.571 (45MB)? - to je jen update pro predchozi verzi v4.13.528 (74MB). Ta posledni je v4.14.589 (90MB)

ps: ani ja nemel s prekladem tvyho programku problemy