AVRProg USB v2 - nelze naprogramovat ATmega48 v AVR Studio

Jak jsem rikal, v Basicomu neprogramuji, ale co me zarazilo bylo ze mas nastaveny interni oscilator na 8Mhz, zatimco default je 1Mhz. Pokud to ma cekat cca 8 sekund a ceka to asi 1sec, tak to znamena ze Basicom je nastaveny tak, ze pocita s frekvenci 1Mhz, ale ve skutecnosti jede na 8Mhz. Zkuz nekde vycmuchat, jestli se to nekde neda zmenit ten BASICOM aby pocital s frekvenci 8Mhz.
Melo by se to dat nastavit v Options-> karta Compiler -> podkarta Communications
Ja mam reset zapojeny naprimo, bez odporu a kondenzatoru, proste to funguje…

Ano počítá s frekvenící 1MHz. Nastavuje se to příkazem $crystal = fekvence v Hz. Teď tam mám $crystal = 1000000. Když chci program přehrát novou verzí, tak se musí smazat a pak nahrát nový ne? Předpokládám, že automatické přepisování tu nefunguje.

Melo by to jit automaticky, ale pro jistotu to smaz a nahrej znova…
Tak tam zkus dat to $crystal = 8000000

Kde si viděl, že mám interní oscilátor nastavený na 8MHz? Nějak netuším, kde to mám hledat.

Nemá, protože je nastavený předdělič osmi.

Jo jasne, to jsem prehlidl…
Vidis to v zalozce FUSE bits
Tam je fuse KLA987 a tam je nastaveno Int RC Osc 8 MHz.
Ale jak podotknul AB jeste je tam fusebit C Divide clock by 8 enabled coz znamena ze je frekvence opravdu 1Mhz.

Nějak jsem nepochopil, z kterýcho sceenu jsi zjistil, že to mám divně nastavený.

Už to pracuje a zjistil jsem ještě jednu chybičku. Abych si ušetřil práci s přepisováním nul na jedničky ohledně aktivního výstupu, udělal jsem hromadnou výměnu nul za jedničky. Tak se mě opravil i port D.0 na port D.1 a já se divím, proč jeden segment pořád svítí. :slight_smile:

Mas to nastavene spravne…
Akorat na obrazku BASCOM - fuse bits je to co jsem popisoval vyse, uz se mi to nechce opisovat…
Byla to moje chyba…

Bascom má pořád s nahráním programu do mcu problémy, ale AVR Studio problém nemá. Tak vygenruju v Bascomem hex a to pak nahraju do mcu přes AVRstudio. Blo by to super, kdyby to šlo rovnou jedním programem, ale jsem rád, že to jde alespoň takto a časem se to pokusím zprovoznit i v bascomu.

Tak už je to vše jak jsem chtěl.

Super, tak doufam, ze si uzijes i jine srandy… Otevrel se ti breh temer neomezenych moznosti…

Díky za pomoc. Ale určitě tu nejsem naposled. Tlačítka a displej bych měl zvládnout relativně v pohodě. Ale pak se chci vrhnout na A/D převodník a PWM a to už bude jiná liga. Zvláště, když jsem studoval strojárnu. :stuck_out_tongue:

P.S: Pokud by někdo měl zájem, klidně můžu program i schema uveřejnit. Je to tak primitivní, že se to může hodit jen nějakýmu dalšímu začátečníkovi.

Zverejnuj, zverejnuj. Inspiracie nikdy nie je dost :slight_smile:

Tak zatím sem dám, co mám:
(Schema bude později)

Součástky:
1x segmentovka LED
8x odpor 1K5
1x Odpor 1k0
1x Kondenzátor 100nF
1x Atmel ATmega48-PU20 (DIL28)

Je to můj první pokus, tak to berte s rezervou. Funguje to takto.
Cisla.rar (12 KB)