ARM pro bastlíře, porovnání PIC, AVR a STM32 (ARM cortex M3)

No já jsem vzhůru a koupené už dávno mám, jenom se obávám, že je to spíš nějaká “reklamní akce” a že to dlouho nevydrží - a nakupovat do zásoby se mi moc nechce.

Neberte moje slova a predchadzajuce pobadania v zlom :slight_smile:

Na zaklade sledovania doterajsieho cca 20-30 rocneho vyvoja sa da predpokladat, ze do 5-10-15 rokov tu budu onakvejsie procesory ako su Costex M3. Neviem a netusim v com budu ine (inak by som vyhral sportku :slight_smile: ) Ale urcite budu ine. A dominantna urcite nebude ani architektura AVR, ani PIC a ani Cortex. To viem povedat s rovnakou istotou, akoze hranice Slovenska (urcite aj Ciech a ostatnych krajin) budu do 50 rokov inde ako su dnes. Uzemie bude mozno vacsie, mozno mensie. Neviem ake, ake kurna furt sa menia :slight_smile:.
Je to ako s tymi procesormi. A urcite to nepojde smerom k DIL s roztecou ani 2.54, ani 5.12 a ani 7.62mm (to je okrem ineho raz samopalu AK47, AK74 a aj AK103 :slight_smile:).
Nepredpokladam, ze by sa ludstvo medzitym v ramci evolucie vyvinulo na samoosadzcov BGA puzdier :slight_smile:.
Takze sa uvidi a Cortex je len medzistupen vyvoja. Ak nie Cortex, tak PIC33 alebo ine cudo judo.

P.S. Spomenie si dnes niekto na 80286 alebo 80486? Ta uz bola “obohatena” o matematicky koprocesor. Ten uz dnes obsahuje Cortex M4 za cca 11EUR. :wink:

Vsetkym nam drzim palce.

kde se ty kity daji sehnat za 280? ja je vidim za cca 400 u farnellu:(

Nikdo jiný než farnell to ani myslím neprodává, ale mně se zobrazuje jiná cena: cz.farnell.com/stmicroelectronic … dp/2009276

Samozřejmě to prodraží poštovné, ale dnes už to není taková hrůza jako dřív (od Farnella) - tedy pokud nechceš něco ze skladu v USA.

Musíš si ale uvědomit, co tím získáš- za cenu ještě nižší, než je cena samotného procesoru dostaneš spoustu věcí navíc mj. další procesor STM32f1xx - nechce se mi hledat všechny ceny, ale kdyby sis ten kit chtěl postavit sám - do 2000 se určitě nevejdeš jenom v součástkách. O oboustanné dps ani nemluvě.

to chápu. jak další procesor navíc? to už nechápu:-)

Je tam predsa zvlast procesor o ktory ide a zvlast procesor, pomocou ktoreho sa napaluje, debuguje atd.

ale neboj sa, mcu sa da naprograomvat cisto cez seriovu linku bez potreby nejakeho dalsieho specialneho programatora. Staci prevodnik RS232/TTL 3,3V.

aha, už chápu:)

Ahoj Martin.
Docela jsi me nahlodal, potreboval bych jenom male upresnujici informace.
Jde to programovat pres USB pomoci prostredi Atollic TrueSTUDIO? Nebo s Kitem prijde instalacni DVD s vlastnim SW a knihovnami. Nebo se to taha z webu?
Diky moc. Samozrejme to hodlam pouzivat stylem koupit kit dat to do vlastni aplikace a prodat dal… Zatim

Ten kit prave pouzijes i do hotovyho zarizeni a pro dalsi si kupujes dalsi kit. To je to co mi na tom vadi. Se to pak prodrazi, kdyz je toho vic.
To pajeni je jen o cviku. Jde to i bez drahych vodicek a past jen s obyc kalafunou. Jako pastu jsem zkousel i pastu na pajeni medenych trubek, kdyz jsem ji mel po ruce a slo to taky :slight_smile:. ja to pajeni cvicil na odpajenych pouzdrech ze starych desek z PC. Horkovzduskou jdou dolu pekne.
Leptat to jde v pohode, ale musis to udelat fotocestou. Predloha staci z laserovky. Problem je spis s kvalitou tistaku. Tyhle slaboucky linky staci malinko prehrat a uz se odlepujou od podkladove desky.

odpovím klidně za Martina - co si tak o tom něco přečíst? Třeba tady: mcu.cz/news.php?extend.2720.3

kuto:
co se prodraží? - o čem tu s Martinem pořád dokola píšeme?

Pro názornost - STM32F4 discovery kit stojí 288 Kč.
Samotný nejlevnější procesor s CM4 - STM32F407VGT6 stojí 295 Kč
a i kdybys nepoužil nic z toho co je na kitu navíc přád to vychází levněji - nebo neumím počítat?

No pokud podle nazvu topicu vychazim z potreb domaciho bastlire, kterej potrebuje par kousku a objedna si samply, tak pocitas spatne, protoze samotny mcu jsou za 0 Kc. Mam jich asi 20 (coz mi staci do duchodu) a neplatil jsem ani jeden. Samozrejme kazdej vyrobce to nedela. TI zatim ano (naposled v lete).

80286 nikdy neměla v sobě koprocesor, ten byl externí s označením 80287 v DILku. Až 80486 měla koprocesor a to ještě jen v provedení DX. Pokud se jim koprocesor nepovedl, odpálili ho a vytvořili tak verzi SX.

Pokud někdo touží u 32b procesorů po DILku, měl by se nejdříve seznámít s teorií šíření signálu. DIL40 je totiž tak velké, že vývody od čipu na piny jsou dlouhé, mají vysokou indukčnost a s blokovacími kondenzátory tvoří rezonanční obvod cca na 50-100MHz. AVR v DIL nemají diagonální napájení, zem je vyvedena vícekrát a přeto může pracovat tak max. do 20MHz. To je taky důvod, proč se rychlé MCU se dávají do malých pouzder s roztečí vývodů 0,5mm.

Ze zdejších příspěvkú se nedovídám žádné technické srovnání ani důvody, podle kterých by se dalo určit, který MCU je lepší. Zavrhování Atmelů nejspíše plyne z obchodních zkušeností než z technických. Když přicházely na svět AVRka, bylo mnoho lidí, kteří je nechtěli a věrně se drželt x51. Údajně měly problémy s resetem a trpěly nějakým zaseknutým stavem. Přesně to popsat neumím, nestalo se mi to. Myslím , že podobný osud měl snad každý procesor s novým jádrem a trvá to několik let, než se podaří ty dětské nemoci odstranit.

Dovolím si ještě upozornit na to, že to nejste vy konstruktéří, vývojáři a amatéři, kdo rozhodují o tom, který procesor nakonec použijete, ale jsou to obchodníci. V jedné knize pro manažéry byla mj. zajímavá zmínka. “Téměř vždy na trhu nezvítězí technicky nejdokonalejší řešení. O něm vždy rozhoduje cena.” Obchodníci nejsou příliš technicky vzdělaní, znají věci jen povrchně ale dostatečně na to, aby své zboží co nejlépe prodali. Dobře znají psychologii svých klientů a dokáží ji využít ve svůj prospěch, nikoliv pro dokonalé technické řešení. To je nezajímá. Zájem o STM32F4 discovery kit za 288 Kč to jen podtrhuje. A když pak budete od nich řadu let kupovat ty STM, tak oni vám za odměnu přinesou jiný shit, tentokrát ale na zlatém podnosu.

tak už mám 32f kit doma, vypadá to dobře, jen ať hledám, jak hledám, nedaří se mi stáhnout vývojové nástroje - nemohu je najít. Podařilo se mi najít jen firmware a příklady. Vím, že hledám blbě, ale nemáte někdo link? Díky.

malo hladas :slight_smile:

tu:

mcu.cz/comment.php?comment.news.2072

a v nsledujucich dieloch je vsetko (skoro)

no hledal jsem na webu s kitem:) diky!